Ambalaj Malzemeleri

Anasayfa Ambalaj Malzemeleri

Ambalaj Malzemeleri Nelerdir?

Ambalaj malzemeleri, üretim yapan kuruluşların; ürünlerini muhafaza etmek, sevkiyat esnasında ürünlerin zarar görmesini önlemek veya bazı malzemelerin darbelerden korunmasını sağlamak adına kullandıkları farklı maddelerden oluşan ürünlerdir. Ambalajlar, tüketici ile üründen önce temasa geçtiğinden kişiyi satın almaya yönlendirmelidir. Özellikle ilk defa üretim işine girecek kişilerin ürünlerini hangi şartlar altında nasıl saklayacağını bilmesi gerekmektedir. Bu noktada da; ürünün kendisinin ne olduğu, üretim yapılan bölgenin iklimi, sevkiyatın hangi şartlar altında yapılacağı gibi soruların cevabı verilmelidir. Bu soruların cevabını bulduktan sonra hangi ambalaj malzemesi türünün sizin için uygun olacağına karar vermeniz gerekmektedir. Ambalaj malzemeleri de kendi içinde farklı türlere ayrılmaktadır.

Bunlar;

  • Plastik ambalaj malzemeleri

  • Gıda ambalaj malzemeleri

  • Temizlik ambalaj malzemeleri şeklindedir.

Plastik Ambalaj Malzemeleri

Plastik ambalaj malzemelerinin en çok kullanılanı hiç şüphesiz streç filmlerdir. Evler de bile kullanılan bu malzeme ürünleri tozdan ve dış etkenlerden koruduğundan dolayı birçok üretici tarafından tercih edilmektedir. Kullanımı basit olan bu malzeme kendi içinde el tipi streç, makine streçi, dilimlenmiş streç ve gerdirilmiş prestreç olarak dörde ayrılmaktadır. Streçler paletlere yüklenen ürünlerin bir arada durmasını sağlarken ürünlerin darbe aldıklarında zarar görmelerini de önlemektedir. Dilimlenmiş streç filmler, firmaların taleplerine göre farklı uzunluk ve genişliklerde üretilebilmekte kolay kullanımı sahip bir ambalaj malzemesi olduğundan dolayı zaman kaybının önüne geçmektedir.

Plastik ambalaj malzemelerinden bir diğeri ise shrink filmlerdir. Bu filmler çok katlı esnek bir yapıya sahip olduğundan çoğunlukla içecek sektöründe tercih edilmektedir. Isıtılarak su ve meşrubat gibi ürünlerin belirli adetlerde bir arada sevikatının yapılmasını sağlamakta olan shrink filmler yırtılmaya karşı da yüksek dayanıklılığa sahiptir. Balonlu rulo naylonlar olarak adlandırılan plastik ambalaj malzemesi ise darbe aldığında hasar görmemesi istenilen ürünler için kullanılmakta sarıldığı ürün için hava yastığı görmektedir. Sürtünme ve aşınma gibi sorunların çözümünde de kullanılan bu ambalaj malzemesi üreticiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Gıda Ambalaj Malzemeleri

Gıda ambalaj malzemeleri, ürünlerin uzun süreler herhangi bir zarar görmeden saklanmasını mümkün kılmak ve gıdaların tüketiciye sağlıklı bir şekilde ulaştırılabilmesini sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Üreticilerin bu aşamada ürünleri için en doğru ambalaj malzemelerini tercih etmeleri çok önemlidir. Ürünün; boyutu ve önceden belirlenen raf ömrü dikkate alınarak gıda ambalaj malzemesi seçilmelidir. Burada göz önünde bulundurulması gereken bir diğer hususta ürünün katı mı yoksa sıvı mı olduğudur. Bu malzemenin en çok bilinen türleri ise; alüminyum folyo, cam, karton, metal ve tahtadır. Cam herhangi bir tepkimeye girmeyen ve ürünün yapısında bir değişime sebep olmayan yapıdadır. Bu sebeple ürünün uzun süreler herhangi bir kimyasal tepkimeye girmeden muhafaza edilmesi isteniyor ise ambalajlamasında cam ürünlerin kullanılması doğru bir tercih olacaktır.

Eğer ürün daha dayanıklı bir paketlemeye ihtiyaç duyuyorsa bu aşamada metalden üretilmiş bir gıda ambalaj malzemesi seçilmelidir. Kağıt ambalajlar ise hafif olmaları ve kolay şekil verilebilmeleri sebebiyle en çok tercih edilen türlerdendir. Her sektörde mutlaka karşımıza çıkan kağıt veya karton ambalaj malzemeleri sunduğu kullanım kolaylığı ile dikkat çekmektedir. Kartonlar genellikle; mobilya ve yapı firmaları tarafından tercih edilmektedir. Ambalaj seçimi yaparken üzerine düşünülmesi gereken konulardan bazıları da tüketicilerin satın aldıkları ürünü hangi formda ve ne şartlar altında saklayabileceklerini hesap etmektir. Kullanıcıyı yormayan ve basit bir şekilde ürüne erişim imkanı sağlayan gıda ambalaj malzemeleri, üreticilerin daha sadık ve mutlu müşteriler edinmelerini kolaylaştırmaktadır.

Çokta önemli gibi durmayan fakat dikkat edildiğinde ciddi bir fark yaratmanıza fırsat veren ambalajlama, ürünlerinizin albenisini arttırmanızı ve tanıtımının en doğru şekilde yapılabilmesini sağlamaktadır. Eğer ürününüzün dışarıdan bakılınca görünmesini isterseniz bu nokta da plastik bir gıda ambalaj malzemesi kullanmanız doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca plastikler kolay şekil alabildiğinden dilediğiniz tasarımı oluşturabilir, ürününüzün şık bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Tahta ambalajlar ise tekrar kullanılabilme özelliklerinden dolayı düşük maliyet imkanı sağlamaktadır. Örneğin; meyve veya sebzelerin sevkiyatında kullanılan tahta kasalar tekrar tekrar kullanılabilmektedir.

Temizlik Ambalaj Malzemeleri

Temizlik ambalaj malzemelerinin seçimi insan sağlığının korunabilmesi için son derece önem arz etmektedir. Doğru tercihlerin yapılması hem ürünlerin kullanım ömrünü uzatacak hem de olası bir darbe de ürünün çevreye zarar vermesinin önüne geçecektir. Bu noktada da en çok kullanılan malzeme türü plastiktir. Özellikle sıvı temizlik malzemeleri için kullanılan sert veya yumuşak plastik kutular hem kullanım kolaylığı sağlamakta hem de hafif yapıları ile kullanıcılarını memnun etmektedir. İstenilen şekli kolayca verebildiğiniz plastik malzemeler ürünlerinizin hedef kitleye en doğru şekilde pazarlanabilmesini de kolaylaştırmaktadır. Temizlik ambalaj malzemelerinde kullanılan bir diğer ürün ise kartonlardır. Çoğunlukla kalıp sabunların paketlenmesinde kullanılan kartonlar, kolay baskı yapılabilmesi özelliği ile üreticilerin tercih sebebi olmaktadır.

Temizlik ambalaj malzemeleri arasında sağlamlık derecesi ile ön plana çıkan malzeme ise metaldir. Oda spreyi üreticileri tarafından oldukça fazla kullanılan metal ambalajlar, ürünlerin uzun süreler herhangi bir deformasyona uğramadan saklanabilmesini ve kullanılabilmesini sağlamaktadır. Temizlik sektöründe bulunan üreticiler ambalaj malzemesi seçimi yaparken ürünlerinin boyutuna uygun seçim yapmalıdırlar. Aksi takdirde kullanışsız bir ambalaj tüketicinin ürünü tercih etmemesine neden olabilmektedir.

Ambalaj Malzemeleri Kullanım Alanları Nelerdir?

Ambalaj malzemeleri; gıda, temizlik, mobilya, otomotiv, teknoloji, tekstil, kimya ve daha birçok sektörde kullanılmaktadır. Ürünlerin uzun süreler muhafaza edilmesinden, bir arada paketlenebilmesine, darbelerden korunmasından, kolay bir şekilde bir yerden başka bir yere sevk edilmesine kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan ambalaj malzemeleri sektörlerin özelliklerine uygun maddelerden yapılmaktadır. Firmaların dilediği boyutlarda üretilen bu ambalajlar sağladığı avantajlar ile hem maliyeti düşürmekte hem de planlanan şekilde sevkiyat yapılabilmesinin önünü açmaktadır. Bu aşamada doğru ambalajı bulup en uygun ölçüleri tercih etmek büyük önem arz etmektedir.

Sizler de ürünlerinizin kolay bir şekilde bir yerden başka bir yere ulaşması için ambalaj arayışı içerisinde iseniz hemen form doldurarak sizlere en uygun ürünlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Firmanız için en uygun ambalajların neler olduğunu belirledikten sonra yapmanız gereken bir diğer şey ise ürünlerinizin ebatlarını netleştirmektir. Aksi takdirde üretmiş olduğunuz ürünlerin saklanmasında veye sevkiyatında sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Ambalaj Malzemeleri Toptan Satış

Toptan ambalaj malzemesi satın almak isteyen üreticiler hem fiyat artışlarından etkilenmekten kaçınmak hem de toplu alımların sağladığı fiyat avantajından yararlanmak istemektedirler. Ucuz ambalaj malzemelerini toptan sipariş etmek ve üretim maliyetlerinizi düşürmek isterseniz form üzerinden bizimle iletişime geçerek en uygun fiyatları alabilirsiniz.

Sektörlerin ihtiyaç duyduğu ambalaj malzemelerinin toplu üretimi, satışı ve dağıtımı konusunda tecrübeli olan Megabant, müşteri memnuniyeti ile adından sıkça söz ettirmektedir.Hızlı kargolama ile ihtiyacınız olan ambalaj malzemelerine hemen sahip olabilir, ürünlerinizin sevkiyatında kullanmak üzere tercih edeceğiniz ambalajlar ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Her sektöre farklı ebatlarda üretilebilen bu malzemeler ürünlerinizi dış etkenlere karşı korumakta ve uzun bir raf ömrü sağlamaktadır.

Özellikle işlenmiş gıdaların ambalajlanması ve kullanıcıya sağlıklı bir şekilde sunulması son derece önemlidir. Kullanıcıya taze ulaştırılması için uygun ambalajın kullanılmaması da satışta başarısızlığı kaçınılmaz kılacaktır. Bu nedenle önce ürününüzün saklama koşullarını bilmeli daha sonra ne kadar sürede tüketilmesi gerektiğini belirlemelisiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra ambalaj malzemelerini toptan satın alabilir, ürünlerinizin hedef kitleniz ile en doğru şekilde buluşmasını sağlayabilirsiniz.

Ambalaj Malzemeleri Fiyatları Ne Kadar?

Ambalaj malzemeleri fiyatları; kaliteye, ebata, toplu alımlara ve malzeme türüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ürüünlerinizin depolanması veya saklanmasında kullanabileceğiniz bu malzemeler farklı özelliklere sahip olduklarında da farklı fiyat aralıklarına sahip olabilmektedir.

Ucuz ambalaj malzemeleri arayışı içerisinde olan üreticiler genellikle toptan siparişler vermekte ve ambalajın birim fiyatının en düşük olacağı şekilde ayarlama yapmaktadırlar. İçinde bulunduğu sektörde uzun yıllardır hizmet veren Megabant en uygun fiyatları sunarak müşterilerini daima memnun etmektedir. Ucuz ambalaj malzemelerini toptan sipariş vererek maliyetlerinizi düşürmek isterseniz, form doldurarak fiyatlar hakkında fikir edinebilirsiniz.

Aranılan her bütçeye uygun ambalaj malzemeleri sunan Megabant, kaliteli ürünlerini indirimli fiyatlar ile müşterileriyle buluşturmaktadır. Kaliteden ödün verilmeden üretilen ambalajlar, çeşitliliği ile de dikkat çekmekte ve üreticilerin her ürünlerine uygun malzemeyi kolayca bulabilmesini mümkün kılmaktadır.

Geniş bir fiyat aralığı içerisinde yer alan ambalaj malzemeleri hakkında merak edilen sorulardan biri de toplu alımlarda indirim olup olmadığıdır. Bu gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını almak adına form doldurarak yetkililerden hızlıca geri dönüş alabilir, firmanızın ihtiyaç duyduğu ambalaj malzemeleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.