Plastik Palet ve Kasalar

Anasayfa Plastik Palet ve Kasalar

Plastik Kasa ve Plastik Palet Çeşitleri Nelerdir?

Plastik kasa ve plastik paletler farklı boylarda ve farklı şekillerde üretilmektedir. Plastik kasa ve paletler üretilirken enjeksiyon kalıplama yöntemi kullanılır. Plastik, yüksek derece sıcaklıkta eritildikten sonra çelik kalıplar içerisine aktarılır. Bu işlem sonrasında kalıpların plastiğe kendi şekillerini verebilmesi için kalıplar dinlenmeye alınır.

Plastik paletlerin, hijyenik plastik paletler, plastik raf paletleri, tek yön plastik paletler gibi modelleri vardır. Plastik kasaların ise, katlanabilir konteyner, delikli kasalar, kapalı kasalar, kapaklı kasalar gibi modelleri vardır. Kapalı plastik kasalar, sanayi tipi plastik kasa olarak da bilinmektedirler.

Plastik kasa ve paletler geri dönüştürülebilir olarak üretilirler. Bundan dolayı kullanım sürelerinin dolması veya hasar almaları sonucunda kullanım dışı olsalar dahi geri dönüştürülebilirlikleri sayesinde doğa dostudurlar.

Plastik paletler genellikle gıda üzerine çalışan firmalarca tercih edilmektedir. Daha hijyenik olmasından dolayı tercih edilen plastik paletler kimyasal ürünlerin yoğun olarak kullanıldığı işletmelerde de kullanılır. Plastik paletler, ahşap paletlere göre daha avantajlı konumdadır.

Plastik paletlerin fiyat olarak daha maliyetli bir ürün olmasına karşın uzun süre dayanıklılığını koruması ve yıllarca zarar görmeden kullanılabilmesi ahşap paletlerle arasındaki fiyat farkını telafi etmektedir. Plastik paletlerin sağladığı en büyük avantaj ise kolaylıkla temizlenebilir olmasıdır. Paletler zamanla kirlendiğinden daha hijyenik olması için buharla temizlenebilirler.

Plastik paletlerin bir başka avantajlı yönü ise ahşap paletlerde bulunan çivi ya da kırık parça durumlarının olmamasıdır. Bu sebeple alacağı darbeler sonucu hasar görme olasılığının düşük olmasıdır. Ayrıca plastik paletler, ahşap paletlere göre dört kata kadar fazla yük taşıyabilmektedir.

Plastik kasalarda ise delikli olanlar genellikle gıda sektöründe kullanılırken kapalı kasalar lojistik, metal, mobilya, gıda, tekstil, otomotiv, elektronik sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır. Plastik paletlerde olduğu gibi plastik kasalarda daha hijyenik olmasından ve kolay temizlenebilir olmalarından dolayı ahşap olanlarına karşı daha avantajlıdır.

Plastik kasalar daha maliyetli olmasına rağmen uzun süre kullanılabilirlikleri ve kolay zarar görmemeleri ahşap kasalardan çok daha iyi bir seçenektir. Plastik kasalar, kaliteli yapıları sayesinde uzun süreli kullanıma uygun ekipmanlardır. Bu sebeple plastik kasalar sürekli değiştirilmeleri gerekmeyen ve işletmenin sürekli giderlerinden olan saklama/istifleme kabı masraflarının önüne geçmeye yardımcı olan ürünlerdir.

Plastik Kasa Kullanım Alanları Nelerdir?

Plastik kasalar kullanım alanları oldukça geniş ürünlerdir. Yapılan birçok işi kolay ve pratik hale getirmektedirler. Plastik kasalar türlerine göre farklı sektörlerde kullanılmaktadır. Delikli kasalar genel olarak gıda sektöründe kullanılırken kapalı kasalar genellikle lojistik, metal, mobilya, tekstil sektörlerinde kullanılmaktadır. Bunlar dışında katlanabilir plastik kasa ve büyük boy plastik kasa modelleri mağazalarda ürün teşhirinde kullanılmaktadır.

Plastik kasalar, 40×60, 40×80, 30×40, 30×50 gibi ve daha birçok farklı ölçüde birbirinden farklı boyutları her alanda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Ek olarak katlanabilme özelliği olan kasalar da yer tasarrufu sağladığı için kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Plastik kasalar, oldukça fazla sektörde kullanılmaktadır. Bu sektörlerin bazıları, lojistik, tarım, mobilya, gıda, tekstil, otomotiv ve elektronik sektörleridir.

Plastik kasa, lojistik sektöründe, sağladığı kolay kullanım, dayanıklılık ve pratikliğinden dolayı değişilmez bir ürün olmuştur.

Plastik Palet Kullanım Alanları Nelerdir?

Plastik paletler oldukça fazla sektörde kullanılmaktadır. Ürünlerin transferlerini kolay ve pratik hale getirirler. Plastik paletler, sanayi ve tüketim ürünlerinin taşınması, dağıtılması ve depolanmasında kullanılan temel ekipmanlardan arasındadır.

Kara yolu, hava yolu ve deniz yolu taşımacılığında ürünlerin titreşimden ve darbelere karşı korunmasını sağlar. Bununla birlikte etkili şekilde depolanmasını ve dağıtılmasını da kolaylaştırır.

Plastik paletlerin standardizasyonu çok önemlidir. Günümüzde dünyada birçok farklı türde palet kullanılmaktadır. Örneğin, Avrupa’da üretilen paletler genellikle 800×1200 veya 1000×1200, Amerika’da üretilenler genellikle 1219×1016, Japonya’da üretilen paletlerin büyük kısmı ise 1100×1100 ölçülerindedir. Ülkeler arası farklı standartlarda paletlerin kullanılması, ürün dağıtımını zorlaştırmaktadır.

Farklı sektörlere hitap edecek plastik paletler de bulunmaktadır. Tek yön paletler tüm dünyada sıklıkla kullanılmaktadır. Ambalajın sağlık standartlarına ve yönetmeliklerine uygun olabilmesi için tek kullanımlık üretilmişlerdir. Ağırlık kapasitesi diğer plastik paletlerden azdır.

Plastik raf paletler genellikle büyük depolar için saklamayı kolaylaştırmak amacı ile üretilmiştir. Depo kurulumu esnasında en çok tercih edilen ürünlerdendir. Dayanıklılık ve performans açısından uzun ömürlüdür. Farklı stoklama yönleriyle kullanıcıya son derece yardımcıdır. Forklift, akülü forklift ve transpalet ile uyumludur.

Hijyenik plastik paletlerin kullanım ömrü ahşap paletlere göre 10 kat daha uzundur. Böceklere ve hastalıklara karşı dirençlidir ek olarak mikrop ve mantar oluşumunu problemlerini ortadan kaldırır. Ahşap paletlerde bulunan ve taşıma esnasında problem çıkaran çivi veya kıymık gibi batıcı, delici unsurlar hijyenik plastik paletlerde bulunmadığından çevresindeki insanlara ve taşınan yüke zarar vermez. Yük kaldırma kapasitesi olarak plastik raf paletler ve hijyenik paletler eşittir. Hijyenik plastik paletleri raf paletlerden ayrılan bir diğer özelliği ise sunduğu çok çeşitli modelleridir.

Plastik Kasa ve Plastik Palet Özellikleri Nelerdir?

Plastik kasa ve paletler birçok farklı fayda sağlar. Ahşap versiyonlarından daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü olmaları, kolay temizlenebilme özellikleri, plastik kasa ve paletler doğa dostudur, birbirinden farklı birçok tür ve model seçeneği vardır.

Plastik kasalar ve plastik paletler, polipropilen ya da polietilen kullanılarak üretilir. Hammadde seçiminde birinci sınıf ham madde kullanılan plastik kasa ve paletlerin gıda ile teması sağlık açısından bir problem oluşturmamaktadır. Bu nedenle deniz ürünleri için balık kasaları, tarım sektöründe kullanılan meyve-sebze kasaları, unlu ürünler ve et ürünleri gibi gıda sektöründe de ürünlerin transfer süreçlerinde plastik kasa ve paletlerin rolü büyük ve önemlidir.

Restoranlar, oteller ve benzeri işletmeler mevcut stoklarını plastik palet ve kasalarla istifleyip bunların transferini de yine plastik palet ve kasalarla yapmaktadır. Bunlara ek olarak plastik kasa ve paletlerin hafif olması onları yeri doldurulamaz bir ürün haline getirmektedir. Bu da eklenmelidir ki, ürünlere zarar vermemesi sebebiyle tekstil sektörü ve lojistik sektöründe plastik palet kullanımı her gün artmaktadır.

Plastik Kasa Fiyatları ve Plastik Palet Fiyatları Ne Kadar?

Plastik kasa ve plastik paletlerin kendi aralarında fiyat farkları mevcuttur. Aynı ölçüde ve standartta üretilmiş plastik kasalarda delikli kasalar daha ucuz fiyatlandırılırken sanayi tipi plastik kasalara gelindiğinde fiyatlar yükselmektedir. Plastik delikli kasa fiyatlarının daha düşük olmasının sebebi kullanılan malzemenin az olmasıdır, fiyat düşüklüğü kalitesinden kaynaklanmamaktadır. Plastik kasalarda, kasanın modeli, boyutları, kalitesi ve derinliği fiyat belirleyici unsurlardır.

Plastik palet üreticileri birçok farklı kalitede ve modelde paleti tüketiciye sunmuştur bulunmaktadır. Plastik palet fiyatları söz konusu olduğunda ücretlendirme, modelleri, boyutları ve kalitesi doğrultusunda değişim göstermektedir. Tek yön paletler piyasada taban fiyatlarını oluştururken hijyenik veya plastik raf paletlere gelindiğinde fiyatlar artış göstermektedir. Plastik paletlerde fiyatlandırma ölçülere, taşıma kapasitesine ve kalitesine göre yapılır. Kaliteli plastik paletler tahmin edileceği üzere basitlerinden daha pahalıdır.

Megabant olarak siz değerli müşterilerimize ve iş ortaklarımıza birinci sınıf ürünleri sunmaktan gurur duyuyoruz. Düzenli olarak kontrol ettiğimiz stoklarımız sayesinde son derece hızlı şekilde teslimat yapabiliyor teslimat sürelerini minimum düzeylere çekebiliyoruz. Müşteri memnuniyetini birincil hedefimiz olarak görmekteyiz. Bu bağlamda istekleriniz, önerileriniz ve şikayetlerinizi almak ve cevaplamaktan mutluluk duyarız.