Koli Bandı

İki yüzeyi birbirine tutturmak için kullanılan yapıştırma ürünlerinin başında bantlar gelir. Tek tarafı yapıştırıcı ile sıvanmış bu bantlar, sayısız kullanım alanı ile herkesin hayatında vazgeçilmez hale gelmiştir. Standart bantların yanı sıra koli bantları, özellikle taşımacılık gerektiren durumlarda sektöründe paketleme amacıyla kullanılır.

Koli Bandı Nedir?

Koli bandı, öncelikle kolileme ve paketleme amacıyla kullanılan güçlü, tek taraflı yapıştırıcı bantlardır. Yapıştırma için kullanılan her bant, koli bandı değildir. Koli bandı terimi “hot-melt” tutkal tekniği ile üretilen, standart bantlara göre yüzeylere daha güçlü yapışan, endüstriyel kullanıma uygun, kalın ve dayanıklı bantlar için kullanılır.

Koli bantları, günlük kullanımda hemen hemen her yerde karşımıza çıkan tüketim ürünleri arasında yer alır. Bunun en önemli sebebi; bantların, başta kağıt ve karton olmak üzere, her türlü yüzeye yapışmalarıdır. Koli bantları; kağıt, karton, plastik, cam, duvar gibi yüzeylere kolayca tutunur. Koli bantlarının bu özellikleri sayesinde birçok tüketici, herhangi bir yapıştırma ihtiyacı için koli bantlarını seçer.

Koli Bandı Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada gelişen talepler doğrultusunda birçok çeşitte koli bandı tedariği sunmaktayız. Bazı bant çeşitleri şunlardır:

  • Şeffaf koli bandı

  • Kahverengi koli bandı

  • Beyaz koli bandı

  • Renki koli bandı

  • Baskılı-logolu koli bandı

Şeffaf Koli Bandı

Işığı tamamen geçiren bantlardır. Genel kullanıma uygun olup, hemen hemen her türlü paketlemede kullanılabilir. Şeffaf koli bandının en belirgin özelliği, yapıştırıldığı yüzeyde herhangi bir kapatıcılığa sebep olmamasıdır. Bu özelliği nedeniyle, üzerinde önemli bilgilerin yer aldığı yüzeylerde tercih edilir. Kolide yer alan ürün kodu, marka, logo, adres, istifleme talimatı, saklama koşulları gibi önemli bilgileri kapatmaz.

Kahverengi Koli Bantları ve Beyaz Koli Bantları

Koli yapımında kullanılan en yaygın malzeme olan oluklu mukavva rengi ile uyumlu bantlardır. Beyaz koli bantları ise beyaz renkte koliler ile uyum sağlar. Beyaz ve kahverengi bantların ışık geçirgenliği zayıftır, yapıştırıldığı yüzeyi önemli ölçüde örter.

Renkli Koli Bandı

Renkli koli bantları mavi, sarı, kırmızı, yeşil gibi birçok renkte üretilebilir. Genel kullanım amacına uygun olmakla beraber, özellikle kolide yer alan ürün çeşidini belirtmek için idealdir. Farklı ürünlerin, farklı renkte bantla paketlenmiş kolilerde yer alması; depolama ve sevkiyat sırasında kolaylık sağlar.

Baskılı-logolu Koli Bantları

Sipariş üzerine özel üretilen bantlardır. Müşterilerimizin talebi doğrultusunda; logo, slogan, desen, resim gibi görsellerin banta basılmasıyla üretilir. Baskı işlemi, bantın yapışkan yüzeyine, tutkal uygulanmadan önce yapılır. Bu sayede, bant kullanılırken görselin silinmesi veya zarar görmesi engellenir.

Koli Bandı Özellikleri Nelerdir?

Koli bandı, “hot-melt” yani sıcak eritme tekniği ile üretilir. Bu teknikte, granül halindeki %100 katı haldeki yapıştırıcı, yüksek ısılarda eritilerek bandın yapışkan yüzeyine sıvanır. Piyasada yaygın olarak bilinen Astel koli bandı da diğer koli bandı markaları da bu yöntem ile üretilir. Sıcak eritme tekniği ile üretilen bantlar, 60o sıcaklıklara kadar, güçlü yapıştırma özelliğini korur. Daha yüksek sıcaklıklarda, bantlar yapışkanlığını kaybetmeye başlar. Bu sayede kullanıcılar, hatalı yapıştırdıkları bantları, ısı uygulayarak çıkarabilirler. Koli bantları çok güçlü olduklarından, ısı uygulamadan sökmeye çalışmak, çoğu zaman yapıştırılan yüzeyin zarar görmesine neden olur.

Tüm “hot-melt” bantların aynı özelliklere sahip olduğunu söyleyemeyiz. Burada belirleyici olan üretimde kullanılan hammaddenin ve üretim sürecinin kalitesidir. Düşük kalitedeki bantlar, zayıf veya dengesiz yapışmaya neden olabilir, ayrıca yapışma yüzeyine zarar verme riski taşır. Kalitesiz bant kullanan tüketiciler, kaliteli bir banda göre, çok daha fazla miktarda bant kullanmak zorunda kalabilir; hem zaman hem maliyet bakımından zarar edebilirler. Megabant olarak, yüksek kalitede yapıştırıcı ve hammadde kullanarak, koli bandı ürünleri sunmaktayız. Ayrıca piyasada kalitesi ile bilinen Astel koli bandı ürünlerimiz arasında yer almaktadır.

Koli bantlarının bir diğer özelliği, sıradan bantlara göre daha kalın ve güçlü bir yapıya sahip olmalarıdır. Bu sayede büyük ve ağır kolilerde bile rahatlıkla kullanılabilirler. Bu konuda tüketicilerin dikkat etmesi gereken başka bir nokta da bandın genişliğidir. Bandın eni arttıkça, yapışma alanı genişler ve bant daha dayanıklı bir tutunma sağlar.

Koli bantlarının önemli bir özelliği ise elle koparılabilmeleridir. Bu özellik sayesinde, bantlama makinesine ihtiyaç duymadan, bandı koparmak mümkündür.

Koli Bandı Kullanım Alanları Nelerdir?

Koli bantlarının, sayısız kullanım yeri bulunmakla beraber, temel üretim amacı, taşımacılıkta kullanılan kolilerin, güvenli olarak kapatılması ve paketlenmesidir. Akla gelebilecek hemen her türlü ürün, taşınma aşamasında kolilenir. Bütün bu ürünlerin güvenliği kolilere, kolilerin güvenliği ise koli bantlarına bağlıdır. Bu nedenle kaliteli ve kullanım amacına uygun üretilmiş koli bandı seçimi çok önemlidir.

Birçok üretici firma, ürünlerinin sevkiyatını, çok çeşitli ebatlardaki kolilerle yapmaktadır. Bu sebeple, koli bandı üreticileri de bu çeşitliliğe uyum sağlayarak, farklı ebatlarda bant imal ederler.

Megabant olarak 12 mm’den 1530 mm’ye kadar çeşitli genişlikte ve uzunlukta koli bandı satışı yapmaktayız. En çok tercih edilen bantlar, örneğin 100 metre koli bandı, müşterimizin talebine göre istenilen genişlikte dilimlenebilmektedir. 1350 mm ve 1530 mm gibi ekstra geniş ölçülerde, 5000 m uzunluğa kadar jumbo bobin tedarik edebilmekteyiz. Geniş ürün yelpazemiz sayesinde, her ebattaki koli bandı ihtiyacına cevap vermekteyiz.

Müşterilerimiz tarafından sıklıkla tercih edilen, 100 metre koli bandı gibi ürünlerinizde yüksek stok tutarak satış yapıyoruz. Bu sayede müşterilerimizin taleplerini hızla cevaplandırıp siparişlerini sevk edebiliyoruz.

Koli Bandı Toptan Fiyatları Ne Kadar?

Megabant olarak, koli bandı imalatı ve toptan satışını yapmaktayız. Koli bandı toptan imalatında; siparişin miktarı, eni, uzunluğu, rengi, baskı gerekliliği gibi birçok parametre söz konusudur. Bütün bu parametreler koli bandı toptan fiyatlarını doğrudan etkiler. Koli bandı toptan siparişleriniz için sipariş formu doldurmanız halinde, müşteri temsilcilerimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçeceklerdir.

Leave a Comment

You cannot copy content of this page